Написати нам

Парк ПАГ (Дача Хрущова)

Опис проблематики

Досить цікавий ландшафтний парк на Лук'янівці, з Кінця 70-х років належить Інституту педіатрії, акушерства та гінекології (далі - «ПАГ») і який нині перебуває, м'яко кажучи, в недоглянутою стані.

Розташування парку
Дача Хрущова займає більшу частину кварталу, обмеженого Лермонтовській вулицею, вулицями Майбороди Платона, Герцена і безіменним проходом між двома останніми. Офіційного адреси у парку немає, тому для орієнтації можна користуватися адресою ПАГ - вулиця Майбороди, Платона 8-12. Власне, звідси і можна в нього потрапити (фіолетові позначки № 1 і № 2 на карті). Однак частіше можна почути версію про те, що парк знаходиться на Герцена. З боку цієї вулиці також є прохід (ворота) в парк, проте вони не завжди відкриті.

Історія парку
Ще в 1889 році, році області за часів інтенсивного освоєння киянами Лук'янівки, в місцях Придбав Цих ділянку Аптекар Октавіан Бєльський, і незабаром побудував на ньому невеликий особняк за проектом відомого архітектора (з Миколи Казанського зелена позначка № 1 на карті). Трохи пізніше його ділянку було розширено і поруч звели ще одну будівлю - в схожому стилі, але на цей раз більшій площі і двоповерхова (зелена позначка № 2).

Після революції садиба стала надбанням держави і деякий час функціонувала як доступного громадськості парку. Незабаром місцевість була перетворена в режимний об'єкт, біля якого простим смертним, щоб уникнути проблем, не рекомендувалося навіть прогулюватися. Рух по трамвайних лініях, які проходили поруч, було призупинено. До речі, пізніше, коли був пущений 18-й тролейбус, який проїжджав по нині Герцена, його маршрут також проходив в об'їзд «Дачі» - по Мельникова і Пугачова. Величезні кошти в облаштування парку вклав народний комісар Всеволод Балицький, який жив тут в період з 1934 по 1937 рік. Після його арешту і розстрілу територія деякий час використовувалася як піонерський табір для дітей співробітників НКВД.

Після визволення Києва від німців сюди переїхав Микита Хрущов, в честь якого парк неофіційно називають донині. У ті часи територія була оформлена з особливою розкішшю: ставки з рибою, фонтани, арки, містки, клітини з ведмедями, що гуляють по парку павичі. Хрущов з дружиною жили в другому особняку.

Після нього високопоставлені особи використовували місце в якості резиденції аж до 70-х років, коли територія була передана побудованому на вулиці Мануїльського пагу, адміністрація якого влаштувалася в великому особняку (в малому зараз - корпус № 5). Тоді ще парк зберігав ознаки колишньої краси, але з тих пір його стан лише погіршувався. Незмінна ця тенденція і тепер - адміністрація інституту практично не доглядає за територією, а громадськість лише обурюється з цього приводу, ніколи не доводячи плани по догляду за парком до реальних справ.

Особливості парку
Дача Хрущова знаходиться в верхів'ях Кмітова яру, завдяки чому тут нетиповий для більшості київських парків рельєф - зі спусками, підйомами і невеликими ярами. Це дозволило прокласти тут сходи і численні містки, що стали окрасою парку. У найглибшому місці території знаходиться два штучних ставка, що знаходяться в украй сумному стані (червоні позначки № 1 і № 2). Збереглася клітина для тварин, невеликий напівзруйнований «замок», в якому, за однією з версій жили ведмеді (хоча його розміри здаються замалими для цього), щось, що нагадує альтанку, арка над одній з доріжок, що ведуть до ставків, скульптура лева під одним із мостів , Стан особняків можна назвати задовільним.

У парку досить багато сміття - особливо дісталося ставків, які зараз представляють собою бетонні резервуари, заповнені невеликою кількістю стічних вод, брудом, гілками, листям і всім, що туди викидають туристи зі зниженим рівнем культурного освіти. З кожним роком вони все більше схожі на звалище сміття. Ще в кінці 90-х років ситуація була набагато краще. Ситуацію рятує лише те, що парк досить маловідомий за межами Лук'янівки і тут не так багато відвідувачів, потенційно здатних насмітять.

Незважаючи на такий занепад, ми рекомендуємо відвідати Дачу Хрущова всім, хто там ще не побував. Об'єкт досить атмосфери, особливо з урахуванням того, що знаходиться він практично в центрі міста.

Цікаві факти
Десь тут, в верхів'ях Кмітова яру, бере початок річка Глибочиця, в наш час взята в колектор.

Ходять легенди про те, що під парком колись було побудовано щось на кшталт секретного підземного бункера.

Проекти по збору коштів по парку
Дача Хрущова Парк ПАГ (Дача Хрущова)
Дача Хрущова
0%
Необхідно зібрати: 830000 грн.
Зібрано: 5 грн.
1 0 Підтримати
Коментарі користувачів
 
Ваш коментар буде додано після модерації
Парк на карті
Партнери